Budyń (krem) - zdrowy i prosty w wykonaniu. Czekoladowy budyń z kaszy jaglanej i awokado

Składniki:
Ugotowana kasza jaglana – 5 łyżek (ok. 30 g nieugotowanej)
Awokado – 1/2
Miód – 1 łyżka
Kakao – 1 łyżka

Wykonanie:
Nic prostszego – wszystkie składniki należy razem zblendować. Na sam wierzch możesz dodać orzechy, owoce lub marmoladę.

Czy wiesz, że bardzo częstym powodem problemów z kolanami są biodra? Wieloletnie badania naukowe wykazały, że słabe mięśnie bioder prowadzą do szybszego zmęczenia nóg, osłabiają stabilizację i w konsekwencji prowadzą do kontuzji kolan, często również stóp, stawów skokowych czy ścięgna Achillesa. Dodatkowo, udowodniono, że ogromny wpływ ma również gibkość. Słabo rozciągnięte mięśnie bioder i najczęściej „pospinane” mięśnie dwugłowe ud (tył nogi) to kolejna rzecz, na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę.

Wniosek jest prosty – aby uniknąć kontuzji, nie tylko musisz zadbać o odpowiedni trening (jego intensywność, odpowiednie przygotowanie, obciążenia, technikę, itp), dietę, ale i gibkość i wzmocnienie pozostałych mięśni – w tym, w szczególności mięśni bioder!

Pomimo twojego temperamentu i energii na stepie czy zumbie poświeć trochę uwagi na zajęcia pilates, jogi czy stretchingu.

Podczas wysiłku fizycznego, jednym z ubocznych produktów przemian metabolicznych (glikolizy) zachodzących w organizmie, jest kwas mlekowy. Z jego nadmiarem organizm radzi sobie właściwie szybko po treningu i problem znika.Dlaczego w takim razie, tak zwane „zakwasy”, utrzymujący się nawet do kilku dni po treningu?
To nic innego jak mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. Powstające w mięśniach napięcie prowadzi do urazów mięśni i do drobnych stanów zapalnych, którym towarzyszy ból.

Jak poradzić sobie z potreningowym bólem i szybko wrócić do treningów na najwyższych obrotach? Kilka sprawdzonych sposobów:

  1. Masaże, sauna – rozluźnią mięśnie, poprawią krążenie, dopływ substancji odżywczych do mięśni, co przyspieszy ich regenerację.
  2. Okład z lodu – poprawi krążenie i złagodzi stany zapalne.
  3. Prysznic z ciepłą, zimną wodą na przemian – również złagodzi stany zapalne  oraz usprawniając krążenie, przyspieszy proces regeneracji.
  4. Dodatkowa porcja warzyw – minerały i witaminy (w szczególności witamina C) to podstawa, jeśli chcesz pozbyć się stanów zapalnych i szybciej wrócić do treningów.
  5. Uzupełnij proteiny – białka to podstawowy budulec mięśni. Jeśli dostarczysz odpowiednią ich ilość, przyspieszysz odbudowę uszkodzonych włókien mięśniowych.
  6. Pij dużo wody – pomoże usunąć toksyny z organizmu.
  7. Nie siedź w miejscu – aby przyspieszyć regenerację warto pomyśleć o lekkim truchcie, pływaniu czy marszu. Brak ruchu tylko zwiększy ból i wydłuży czas jego trwania.
  8. Rozciąganie – postaraj się rozciągać mięśnie nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu usprawnisz dopływ substancji odżywczych i szybciej pozbędziesz się bólu.

Fitness Klub Harmonia

Adres: Galeria Centrum
ul. Daszyńskiego 1, 32-065 Krzeszowice

Telefon:+48 530-018-853
E-mail: kontakt@harmoniafitness.eu

Godziny otwarcia klubu

poniedziałek – piątek: 16:00 - 21:30
sobota: 9:00 - 13:00

Kontakt bezpośredni

Manager
Małgorzata Snopczyńska -Anouar

Telefon: +48 732-809-299
E-mail: gosia@harmoniafitness.pl